KDYŽ PLETI (I VÁM) NENÍ HEJ

Aneb jak jí (i vám) ulevit


Asi to známe všichni. Jednoho dne se probudíme a ze zrcadla na nás civí někdo, kdo jen vzdáleně připomíná naši skutečnou schránku. Upírsky bílá nezdravá pleť s neonově modrými žilkami a tmavými očními pytli tak hlubokými, že by se jich zalekla i samotná noc. Strhaná tvář, tancující vrásky a prapodivně šedavý nádech. Nemluvě o výsevu pupínků rozličných tvarů a velikostí…

Takhle vám to řeknu. Každý den není posvícení a i já si občas ve svých třicetidvou letech připadám na osmdesát. Jen tu důchodcovskou slevu na autobus ne a ne sehnat. Můžu vás však uklidnit, že je to normální. Jsou dny, kdy pleť září na míle daleko a jsou časy, kdy si připadáme jak pytel odpadků za barákem. Co s tím? Jak kůži a vlastně i sobě ulevit? 

Mořské existenční vlnky 

V první řadě je dobré si uvědomit, že nám to ta chuděra (kůže) nedělá naschvál. Sama je unavená, nešťastná a zdrchaná jako my. Ovlivňuje ji nespočet faktorů. Přicházející zima, málo světla, ubývající energie. Když prdíme na péči nebo to s ní přeháníme. Nejíme, nespíme, nehýbeme se. Hormóny, ach ty hormóny. Starosti všeho druhu. Mohla bych pokračovat, že?

Všechno, co se v nás děje nebo přichází z vnějšku ji výrazně ovlivňuje a jelikož nejsme povznesení mniši dosahující duševní nirvány, občas se stane, že se necítíme dobře. A je to v pořádku. Život je složený ze šťastných chvilek, krásných okamžiků, spokojených dnů a naopak z dob nepohody, neklidu a občas i smutku. Takové mořské existenční vlnky.


Jak se zase cítit dobře?

Tím, že budeme sobě a kůži nadávat, jak blbě dneska vypadáme, situaci nezlepšíme. Prvním krokem je přijmout stav, ve kterém se kůže aktuálně nachází. Prostě to dneska není úplnej trhák. Jo, mám pupínky. Jo, nejspíš bych dostala hlavní roli v Upířích denících. To však neznamená, že to bude trvat napořád. Je to jen přechodný stav, a ten se zlepší! 


Péče o pleť

Postarejte se o pleť jako vždycky. S láskou ji očistěte, zalejte tonikem a jemně vetřete krém. Nic nemačkejte a nedrápejte! Kůže potřebuje klid a ne vaše nenechavé „ňoupání“. Pupínky tím nezmizí, jen se roznesou a obličej vám budou zdobit o to déle. 

Jestliže se malujete, zkuste nanést jen nezbytnou a velmi tenkou vrstvu make-upu. Pokud je pleť obsypaná, můžou vás pupínky nebo záněty pod silnější vrstvou líčidel svědit. Skvělý je minerální make-up – má čisté složení z kamínků, není na pleti cítit a dá se parádně vrstvit. 

Dopřejte pleti zklidnění a urychlete hojení. Skvělým pomocníkem jsou masky. Až vám to čas dovolí, nejlépe večer pleť namázněte vaší oblíbenou maskou a nechte v klidečku působit. Potom ji jemně smyjte vlažnou vodou. Vyvarujte se houbičkám, žínkám a ručníkům. V této chvíli je důležité kůži nedráždit. Voda bohatě postačí. Následně pleť osušte čistým ručníkem – nedřete, netahejte, jen jemně pokládejte na mokrá místa. 

Až půjdete do hajan, převlečte polštář do čisťoučkého nového obalu nebo na něj položte čistý měkký ručník. Podrážděná pleť je náchylná k dalším infekcím a na špinavém polštáři se to breberkama jenom hemží.

Nedívejte se často do zrcadla. Nezkoumejte se pod zvětšujícím zrcátkem. Budete frustrovaní a určitě vás dožene touha si celý obličej důkladně promačkat a roznípat. Nechte pleť být a zaměřte se spíš na to, co udělat, aby vám bylo lépe. Protože, když se budete cítit dobře vy, tak i vaše kůže.

Péče o zdraví

Zkuste pomalinku najet do vašeho, tělo i duši, ozdravujícího režimu. Hlavně nespěchejte. Pokud vám není nejlépe, chce to malé krůčky.

Usínejte a vstávejte ve stejnou dobu. Není nic horšího, než rozhozený denní i večerní režim.

Nezapomínejte na dobré pravidelné jídlo a dostatek zálivky. Tělo i mozek se udrží v chodu. Je to jako s autem – na výpary nikam nedojedete. 

Hýbejte se. Nemusíte běhat desítky kiláků, zvedat těžké činky, lézt po stropě. Stačí, když se občas dostanete na čerstvý vzduch a tělo osvěžíte svižnou procházkou. Dělejte, co vám činí radost. 

Pokud se opravdu cítíte vyčerpání, spěte. Nechte všechno ležet a běžte se zababušit do peřin. Není nic blahodárnějšího než dobrý spánek.

Semtam se odpojte od světa. Vypněte Wi-fi, facebook, instagram, zprávy na všemožných platformách a neodpovídejte na SMS. Dejte si online detox. Svět to bez vás chvilku přežije a vy bez něho.

Navštivte někoho, koho máte rádi a důvěřujete mu. Svěřte se svým trápením. Uvidíte, že vám bude lépe. Sdílení moc pomáhá.

Tvořte. Podnikejte činnosti, co vám vykouzlí úsměv na rtu a potěchu na duši. Zavřete se do světa, kde jste jen vy, kde je vám dobře a cítíte se v bezpečí. 


Netrestejte se!

Vykouření krabky cigaret, vypití láhve Prosecca nebo něčeho ostřejšího vám na zdraví, na mozku a na pleti fakt nepřidá. Nemluvě o emočním zažírání. Pamatujte, že tohle jsou jen chvilkové berličky, díky kterým se na okamžik budete cítit líp. Ale jak rychle pocit blaha přijde, tak rychle i odejde a vy se propadnete ještě o patro níž. Vlastní zkušenost, věřte mi. 

Líbil se vám článek? Dejte srdíčko!

27