PLEŤ V NÁRUČÍ ZIMY

Vyživujeme, posilujeme, chráníme


Tak a je to tu – zima! V den, kdy píšu tenhle článek, červené střechy zdobí první poprašek sněhu a teploty se drží v mrazivých hodnotách. Zřetelně na sobě cítím jakýsi medvědí útlum a každé ráno bych nejraději strávila zahrabaná v měkoučkých a teplých peřinách. Ale jak víme, tenhle přístup nám medvědí službu neudělá. Proto hurá z betle ven a šup šup vstříc novým dobrodružstvím! 

Zimní čas je náročný pro naši kůži, tělo i psychiku. Dá se na něm však najít, jako na každém ročním období, něco hezkého. Čerstvá rána s jasným světlem, bílý snížek, stromy opředené jinovatkou, předvánoční čas plný zářivých světýlek, plápolající svíčky, vycházky do přírody s podřimujícími stromy, klid… Je to doba, kdy můžeme zpomalit, zklidnit se a načerpat sílu na předjaří. 

Pojďme se mrknout na to, jak se v zimním období postarat o kůži i o sebe. Abyste se cítili komfortně a v klidu se nechali unášet zimními dny.


Oslabený kožní rytíř 

Ochranný kožní film je kožní bariéra složená z produktů mazových a potních žláz, i olupujících se kožních buněk. Na podzim a v zimě ubývá sluníčka, klesá teplota, topná sezóna je v plném proudu a čerstvý vzduch doma nahrazuje vzduch nepříjemně suchý. Také máme tendence se často spářet v horké, chlorované vodě a lézt ven jako čunče s 1. stupněm popálenin. Tohle všechno výrazně oslabuje právě ochranný kožní film – našeho ochranného rytíře. Kůže se stává suchou a citlivou. Je to ideální období pro vznik nebo zhoršení kožních onemocnění jako jsou dermatitidy, ekzémy, rosacea, lupénky, akné, atd. Dva typy pletí trpí úplně nejvíc, a to je je pleť suchá – do vínku jí byla dána nedostatečná tvorba mazu a citlivá – ta je obecně po celý život výrazně oslabená a křehká. 

Aby se kůže cítila celé tohle náročné období jako v tom nejpříjemnějším pelíšku, musíte posílit její ochrannou kožní vrstvu a dodat chybějící lipidy (tuky). Vždy poznáte, jestli se pleť cítí dobře nebo ne – ona vám to totiž vždycky sama řekne. Tady je několik praktických typů, jak pleti zpříjemnit tohle náročné období. 


Všeobecná moudra

Péče o pleť a tělo

 • Čistící pěny a gely vyměňte za šetrnější mléka a oleje.
 • Zvažte výměnu krému za výživnější verzi.
 • Pokud základní péče nestačí (čištění, tonikum, krém), přidejte sérum.
 • Důležitý je pravidelný peeling – jak pleti, tak těla.
 • Mažte nejenom obličej, ale i tělo.
 • Když už vanu, tak s ne příliš horkou vodou a pěnu do koupele vyměňte za olej.
 • U ekzémů si dejte pozor na umělé materiály, vyhledávejte spíš bavlnu a přírodní materiály.


Zdraví

 • Doma zbytečně nepřetápějte – ať není přechod ven takovým šokem, spíš se lehce přioblečte. 
 • Pijte dostatek tekutin vody, čaje, polévky a zahřívejte bříšek teplými a pravidelnými jídly.
 • Vystavte se alespoň trošku nekomfortu – pravidelný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, slabší vrstvy oblečení. 
 • Ubývá světla, takže pokud můžete, využijte denní světlo na maximum! 
 • Začněte používat zvlhčovač vzduchu:
  – protože mimo pleť se během topné sezóny vysušují také sliznice, tělo se nedokáže bránit před viry a jsme kvůli tomu často oslabení a nemocní
  – když máte doma maroda, čistěte vzduch aromalampou nebo difuzérem s esenciálními oleji jako např. citron, borovice, grep, šalvěj nebo tea tree

 

Citlivá Kvítka v zimě

Pokud má vaše pleť tendenci červenat, pnout, olupovat se a prodělali jste alespoň jednou kožní neduh v podobě ekzému, dermatitidy nebo růžovky, s největší pravděpodobností vlastníte pleť citlivou. Citlivé pleti jsou pleti velmi křehké, se ztenčenou pokožkou a velmi oslabeným kožním rytířem. Neskutečně rychle červenají nebo jsou začervenalé permanentně. Často na nich vidíme drobné žilečky, kapiláry, které tlakem praskají. Pro tyto pleti je péče v zimě víc než důležitá! Pokud na ni prdíte nebo ji opečováváte nepravidelně, rychle se vám „odmění“ zhoršením stavu a nepříjemnými pocity.


Jak na ni? 

Základem je SVATÁ PEČUJÍCÍ TROJICE – bez tohoto základního kamene se nepohnete. Kvalitní čistič, tonikum a krém je základem veškerého úspěchu! Pro citlivá kvítka jsou nejvhodnější krémy hypoalergenní, tedy bez vůně a parfemace. Měly by v sobě mít poklady zklidňující, výživné a posilující – propolis, levandule, lékořice, heřmánek, měsíček, aloe vera. Pokud vám základní trojka nestačí, je dobré přidat i zklidňující hydratační sérum. Nadšenci nezapomenou na péči o rty a jemné oční okolí.

 • Čistič – jemné mléko nebo výživný olej (ne micelárky, gely nebo pěny)
 • Tonikum – zklidňující, hydratační, bez alkoholu 
 • Krém – zklidňující, výživný 
 • Sérum – zklidňující, hydratační

 

Tohle raději ne!

Prosím vyvarujte se omývání obličeje příliš horkou nebo ledovou vodou. Vlastníte kůži křehounkou jako pápěří a jemné kapiláry, které nesnesou tlak a rády praskají. 


Citlivá zimní péče pro křehká Kvítka

Sušinky a zralé Růže v zimě

Tak, tady máme pleť převážně suchou, s drobnými póry a nedostatečným promazáváním, protože mazové žlázky jsou poněkud líné. Pokožka vás může pnout, šustit jako had, olupovat se a mnohdy se objeví i začervenalá místa. Čím je pleť sušší, tím výraznější je její povrch. Zřetelněji vidíme vrásky, rýhy a celkovou strukturu kůže. Vypadá jako zvrásnělá poušť před přívalovým deštěm. 


Jak na ni? 

Zas a znovu – základem je SVATÁ PEČUJÍCÍ TROJICE – bez tohoto základního kamene se nepohnete. Kvalitní čistič, tonikum a krém je základem veškerého úspěchu! Pro Sušinky jsou nejblahodárnější produkty hutnějšího a výživného charakteru se vzácnými oleji – bambucké máslo, mateří kašička, kyselina hyaluronová, extrakty ze španělských oliv nebo semen hrušek, heřmánek, měsíček. Vzácné oleje z mandarinky či vitamíny posilující pleť. Pletím zralých Růží pomohou protivráskové složky jako je mořský kolagen, elastin, kyselina hyaluronová nebo extrakt ze španělských oliv – squalen. 
Doporučuju přidat i výživné protivráskové sérum. Kosmetičtí nadšenci nezapomenou na péči o rtíky a křehké oční okolí.  

 • Čistič – jemné mléko nebo výživný olej (ne micelárky, gely nebo pěny)
 • Tonikum – zklidňující, hydratační, bez alkoholu 
 • Krém – výživný, hutnější, protivráskový 
 • Sérum – výživné, protivráskové 

 

Tohle raději ne!

Prosím vyvarujte se omývání obličeje příliš horkou nebo ledovou vodou. Vlastníte kůži suchou, kterou příliš horká nebo studená voda rychle vysušuje. 


Zimní výživná péče pro Sušinky a zralé Růže