DERMATOLOGICKÁ PREVENCE 

Aneb na každém znaménku záleží

 

Péče o kůži je důležitá. Troufám si říct, že to už všichni dobře víme. Ale co dělat, pokud se nám na kůži vyvrbí něco, co jen vzdáleně připomíná klidné kožní vody? Podivuhodné vyrážky, začervenalá místa, výrůstky všeho druhu, zpotvořená znaménka… to všechno může být varovný signál o nezdravém stavu naštvané kůže. Co dělat? Kam se obrátit? 


Prevence

Nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že preventivní prohlídky zachránily už mnohým z nás krk nebo alespoň nějakou část těla. Díkybohu nežijeme v dobách, kdy se pouštělo žilou, čistota byla považována církví za marnotratnost bohatých a šváby měly výsostné místo v posteli každého pacienta. Žijeme v době, ba i v republice, kde je lékařská péče na té nejvyšší úrovni a nejnižších částkách za zdravotnický úkon (i když by spousta z vás nesouhlasila). Proto bychom se měli řádně věnovat preventivním prohlídkám,  nenadávat na každého zdravotnického pazdráta a nefungující systém a být vděční za dnešní možnosti.

Ámen 😀


Dermatologie, kožní, ta baba s mastičkama

Jak často mám chodit na kontrolu?
1x za rok.

Budu potřebovat žádanku?
Nebudete, stačí se objednat osobně či telefonicky.

Jak dlouho trvá vyšetření?
Cca 20 minut.

Bude to bolet?
Nebude.

Co se bude dít? 
Lékař provede vstupní pohovor (anamnézu). Připravte si informace o výskytu kožního nádoru v rodině. Svléknete se do spodního prádla a lékař vás vyšetří pohledem. Pokud najde podezřelé znaménko, vyšetří ho i dermatoskopem. To je speciální přístroj, který funguje jako lupa a je obvykle spojený s počítačem, aby se znaménko dalo vyfotit a porovnávat tak v čase. Pokud lékař určí podezřelé znaménko k vyříznutí, dá vám termín, kdy se můžete objednat na výkon. V lokálním umrtvení se znaménko vyřezává a odesílá se na histologické vyšetření. Výsledky vám sdělí většinou osobně při vytažení stehů nebo si o ně můžete zavolat.

Budu něco platit?
Nebudete.

Jaká je čekací doba?
2 – 6 měsíců, při potížích ihned. 

Kam mohu zajít?
Ke svému obvodnímu dermatologovi nebo do jakékoliv kožní ambulance.

Je potřeba se nějak speciálně připravit? 
Není.

Budu si volat o výsledky?
O dalších výsledcích a postupu vás bude informovat lékař.

Co získám, když na takovou kontrolu půjdu?
Vědomí, že je vše v pořádku.

Co dalšího můžu udělat pro prevenci? 
Používejte opalovací krém a vyhýbejte se polednímu slunci. Také si pravidelně kontrolujte znaménka, jestli se nemění v čase metodou ABCDE.

  • zdroj otázek a obrázku stadia znaménka: www.loono.cz