LETNÍ TETELENÍ A SPF
8.6.2023


Zdravím vás! 

Je tu červen, začínajících dovolených čas. Takové to chaotické tetelení a všudypřítomný venkovní šum je zřejmý víc a víc. Při cestě do práce toužíme zabočit na polní cestu a na celý den se usadit u břehu rybníka. Nechat sluníčko, ať nás šimrá na bílých nohou a vytváří první letní vzpomínky v podobě rozkošných pih. Zase se na chvilku zastavit a jen tak být.

Myšlenky, jak z červené knihovny, že? 

Každý z nás má určitě jiné představy o nadcházejícím teplejším období, ale všechny spojuje jeden výrazný činitel – slunce. Je mnohem hřejivější, s plně otevřenou náručí. Když se kouknete na web nebo do „chytrých“ ženských časopisů, do čumáku vás praští nespočet výhrůžek a upozornění na jeho devastující účinky. Prosím, ke všemu přistupujte střízlivě a nenechte se strhnout extrémem. Slunce spaluje, i hladí. Dává život, i život bere (myslím, že to bylo v nějaké pohádce) Jediné, co musíte znát jste vy samy – jaký máte fototyp kůže, kolik slunce snesete a pokud patříte mezi „upíry“, jak kůži ochránit, aby vám v ní v létě bylo dobře. 

Myslím, že pouček o ochraně kůže proti slunci je všude dost, ale ne vždycky jsou pravdivá. Napíšu vám sem pár jednoduchých bodů, které jsou takovým rychlým vodítkem a zorientováním se v této letní problematice 🙂


☀ Co znamená SPF?

Sun Protecting Factor je ochrana před slunečními paprsky a číslo za SPF uvádí dobu, jak dlouho budete před sluncem chráněni s minimálním rizikem spálení, než kdybyste jej nepoužili.

Doporučuju:

  • každý den používat SPF 15 nebo vyšší
  • pro venkovní aktivity jako sport, výlety, opalování, atd. použít ochranu s SPF 30 a vyšší
  • aplikaci opakujte v obou případech každé 2 hodiny, po plavání nebo intenzivním pocení i dřív


Všeobecně se dá říct, že SPF 30 a výš, bychom měli používat během jara a léta a je jedno, jestli vlastníme kůži světlejší či tmavší. Protože ano, chráníme pleť primárně před spálením. Ale je tu stále UVA záření, které prochází hlouběji do kůže. Na podzim a zimu stačí patnáctka
😉


Důvody, proč chránit kůži?

  • prevence před vznikem pigmentových skvrn
  • prevence stárnutí pleti = vzniku vrásek a povadlé pleti
  • prevence před rozvojem rakoviny kůže


Snad vám to takto pomůže jednoduše porozumět termínu SPF a ochranným krémům celkově. Ještě přidávám odkaz na prvotní článek o slunci, který budu postupně během sezóny aktualizovat.

SLUNCE NAŠE JASNÉ
Kámoš nebo hřejivý démon?