SLUNCE NAŠE JASNÉ

Kámoš nebo hřejivý démon?


Ano, Oskar (rozuměj slunce) je v první řadě kámoš. S prvním slunečným dotekem přichází kopa serotoninu, lepší nálada a naděje v lepší zítřky. Tělo vzkvétá pod náloží vitamínu D a všechno je zalité snovými „spring & summer vibes“. Máme pocit, že musíme rozpřáhnout ruce, běžet s větrem o závod, květinami ve vlasech a nechat slunce, ať nás pohltí tou šťavnatou energií! A jak si tak volnomyšlenkářsky pobíháme, občas si všimneme spáleného nosíku či narůžovělých ramen nebo v horším případě na puchýřky osmahlého dekoltu.

Jak se sluncem správně zacházet, aby nevystrkovalo růžky a stalo se naším příjemným společníkem? 


Kůže a slunce 

Kůže je úžasný orgán, plný životně důležitých funkcí. Chrání nás, reguluje teplotu, vnímá bolest, teplotu, i dotyk. A naším úkolem je péče o ni. Vrátit jí všechno to dobrodiní. V letních měsících to platí dvojnásob. Proč je důležité kůži chránit před sluncem? 

 
| Rakovina kůže

Téma jakéhokoli druhu rakoviny je těžké téma. Jsem však zastánce prevence a myslím si, že je důležité šířit osvětu. Rakovina kůže je nejčastější formou rakoviny vůbec. Vzniká nekontrolovatelným množením melanocytů (buněk pigmentu kůže) nebo jiných buněk pokožky. Nádory se většinou dělí na zhoubné a nezhoubné. Nezhoubné útvary jsou ohraničené a nešíří se do okolí kůže. Zhoubné nádory se šíří krví či lymfatickými cestami po těle a zakládají další nádory tzv. metastázy. Jsou neohraničené.

Jedovaté UVA a UVB záření, které proudí ze slunce, způsobuje právě to nekontrolovatelné množení buněk. Může a nemusí. I tak doporučuju se před každým dlouhodobým pobytem na slunci máznout kvalitním „espéefkem“ – ochranným/opalovacím krémem s ochranným slunečním faktorem (angl. SPF) 30 – 50. 


| Předčasné vrásky

Tohle rozhodnutí nechám čistě jen na vás. Někdy je fajn riskovat pár vrásek kvůli letní sluneční romanci. Ale všeho s mírou. Jak slunce ovlivňuje stárnutí naší kůže? 

Sluneční svit poškozuje kolagenová vlákna. Kolagen je hlavní bílkovinou, která pleti dodává pevnost a strukturu. Ruku v ruce s poškozením jde také elastin. Elastin je další důležitá bílkovina, která napomáhá kvalitě kůže a udržuje tkáň pod ní pružnou a silnou. Pokud jsme ostrému slunci vystaveni dlouhodobě, elastin se poškozuje a produkuje enzymy zvané metaloproteinázy. No a některé z těchto enzymů kolagen rozkládají a ničí. Výsledkem je změť neřízených kolagenových vláken, které zapříčiní vznik tzv. solárních jizev. Solární jizvy jsou oblasti, kde se kožní buňky již neopravují a nenahrazují. A právě opakovaný vznik těchto „mrtvých“ oblastí (opakované spálení sluncem) způsobí trvalé poškození právě v podobě vrásek.


| Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrnky jsou takové ty tmavé flíčky na kůži. Znají je především ženy po hormonálních bouřích nebo ženy zralejšího věku. Dokážou potrápit a odstranit se dají jen těžce. Pojďme se podívat na kloub jednomu z nejrozšířenějších neduhů na pleti. Proč pigmentové skvrny vlastně vznikají? A jaké druhy máme? 


1. Sluneční skvrny 

Kůže obsahuje pigment zvaný melanin. Melanin produkují buňky zvané melanocyty a působí jako forma ochrany kůže. Pokud však dojde k nadbytku melaninu (hyperpigmentaci), způsobuje usazeniny, a ty pak vytváří právě ty tmavé skvrny různých velikostí a tvarů. Přestože hyperpigmentace postihuje pokožku všech odstínů, častěji postihuje typy tmavší.

Nejčastější příčinou tmavých skvrn je poškození sluncem. Pokud se budete slunit jako hadi na kameni, melanocyty se dají do práce a ve velkém množství uvolní melanin – aby vás ochránily před škodlivým UV zářením, protože díky tmavší barvě kůže lépe absorbuje UV záření. Takový přírodní ochranný krém 😁 Může se však stát, že pokud se budete péct na slunci často a dlouho, bez opalovacího kámoše, melanocyty vyplaví extrémní množství melaninu, a ten se shlukne do tmavých hnědých skvrn. V tom případě mluvíme právě o hyperpigmentaci. 


2. Jaterní skvrny

Slunce nevytváří jen tmavé sluneční skvrny, ale způsobuje také tzv. stařecké neboli jaterní skvrny. Tento typ hyperpigmentace je také způsoben sluncem a nahromadil se během mnoha let, po které byla pokožka slunci vystavována. Začínají se objevovat okolo 55. roku na obličeji, zádech, ramenou a nártech. Jak stárneme, počet melanocytů se snižuje, ale zvyšuje se produkce pigmentu. Starší kůže je také tenčí a bledší, což tmavé skvrny ještě zdůrazňuje.

Co se děje v kůži, když se spálíme?

Pokud ulehneme na dlouhou dobu pod vřelou náruč slunce, v kůži se aktivuje ochranný mechanismus a melanocyty (pigmentové buňky) vytvoří pigment melanin. Melanin obarví okolní keratinocyty (buňky produkující keratin), a ty nám vytvoří právě ten opálený vzhled. Jak už jsem psala výše, melanin je přirozená ochrana kůže před sluncem.


Proces spálení, au…

Pokud je slunce až přespříliš, melanin už není schopný pojmout veškeré UV paprsky, a ty pak útočí na další obyvatele kůže. Pokud jsou buňky sluncem poškozené ve větší míře, spouští se poplašný alarm, aby tělo vzniklý problém opravilo. Imunitní systém bleskurychle vyšle vojáky v podobě bílých krvinek do boje a v zápalu bitvy v kůži propukne zánět. Krevní cévy se rozšiřují, aby do postiženého místa dostaly co největší množství zdravé okysličené krve, což se na povrchu kůže projevuje jako to známé zarudnutí, spálení, které bolí jako čert a na dotek je nesmírně citlivé. 

Samozřejmě, časem a péčí se spálené místo zahojí. Ale už navždy si ho kůže zapamatuje. KŮŽE MÁ TOTIŽ SLONÍ PAMĚŤ!


A jak to bylo dál

Jakmile se kůže po spálení zklidní, začne proces „olupování“ kůže – to jsou mrtvé buňky, který tenhle žeh nedaly a dobrovolně uvolní místo novým čerstvým buňkám. Další poškozené buňky spáchají dobrovolnou samovraždu (co jiného, že). No a některé poškozené buňky v kůži zůstanou – mají však poškozené DNA (nukleová kyselina, která přenáší genetickou informaci), které předávají dalším sesterským buňkám během buněčného dělení. A když je taková kůže s poškozeným buněčným DNA znovu a znovu vystavená slunci, nedejbože opakovanému spálení, vzniká problém. Protože poškozené DNA tvoří nové buňky s chybami, jinými slovy s mutací. Tyto zmutované buňky se mohou čase přetvořit v maligní buňky, které se začnou nekontrolovatelně množit. A to vede ke vzniku nádoru.

Proto si prosím uvědomte, že jedno spálení sluncem zůstává zakódované v našem těle už navždy

Opalovací krém = kůže v bezpečí 

No, a jelikož jsem vás dostatečně vyděsila 😀, podívejme se teď na to, jak kůži před těmito hrozbami preventivně ochránit. Myslím, že odpověď na tuto palčivou otázku dobře znáte. Ano, máte pravdu – je to opalovací krém! Nenahraditelný ochranný pomocník v jarních a letních měsících.

Ale jak si vybrat ten správný? Co je to SPF? A kdy ho používat? 


Zaklínadlo SPF

Na každém balení opalovacího krému svítí kouzelná zkratka SPF s různými čísly, ale málokdo ví, co to vlastně znamená. Zkratka SPF pochází z anglického spojení SUN PROTECTING FACTOR, což znamená ochranu před slunečními paprsky a číslo za SPF uvádí dobu, jak dlouho budete před sluncem chráněni s minimálním rizikem spálení, než kdybyste jej nepoužili. Ha! Hned je člověk chytřejší, co

Na trhu jsou většinou k dostání faktory 9, 15, 20, 30, 45 a 50. Narovinu vám říkám, že faktor 9, 15 a 20 jsou celkem k prdu. Je to asi podobné, jako byste se natřeli olivovým olejem (který mimochodem frčel jako ochrana kůže před pár lety) – je to naprosto k ničemu


SPF 30 nebo 50?

Vždy volte číslo opalovacího krému dle selského rozumu. Lidé přirozeně tmavší kůže budou mít odolnost pokožky větší, než lidé s upírským syndromem nebo sluneční alergií či extrémně citlivou pletí. Takže pokud vím, že vlastním pleť velmi citlivou, světlou, s mnoha znaménky a špatně se opaluju, automaticky sahám po faktoru 50. Jestliže jsem snědší typ, opaluju se dobře, tak si vystačím s třicítkou. Teď mluvím o meteo podmínkách v České Republice. Pokud se pojedu slunit za hranice, sahám po faktoru 50. Nebojte se, i přes tyto faktory se opálíte. V prvé řadě nám jde o zdraví a bezpečí kůže. 


Všeho s mírou

V posledních měsících na mě ze všech stran střílí reklamy na opalovací krémy a nutnost používat je i v kanclu při práci. Jasně, používání ochranného krému je důležité – to bych nesepisovala ty děsivé řádky výše, ale všeho s mírou. Opalovací krém funguje převážně jako ochrana pleti – bariéra. Poslední vrstva v péči o pleť. Nemá výživné účinky a zůstává na povrchu pleti. To znamená, že časté nanášení může způsobit zanášení pórů, pleti se pod krémem špatně dýchá a může se zhoršovat. Používejte ho vždycky při dlouhodobějším pobytu na slunci. 


Nanášení opalovacího krému:

1. Čistič (mléko, olej, gel)
2. Tonikum
3. Pleťový krém
4. Opalovací/Ochranný krém
5. Make-up (pokud se líčíte)

První pomoc při spálení:

  • Schovejte se mimo dosah slunce!
  • Spálené místo ochlazujte studenými obklady.
  • Do kůže vetřete zklidňující a ochlazující aloe vera nebo ve větší vrstvě naneste zábal ze studeného bílého jogurtu. Či starý dobrý panthenol.
  • U brutálních spálenin použijte rovnou panthenol.
  • Hydratujte krémem a zvyšte pitný režim!
  • Pokud je hodně zle, polkněte protizánětlivý lék, např. ibuprofen.
  • V případě puchýřů, horečky nebo bolesti hlavy vyhledejte lékaře!

Tipy a zajímavosti:

💡 První jarní paprsky jsou nejagresivnější. Po dlouhém zimním spánku máme tendence se hodiny vyhřívat jako had na kameni a nasávat tu novou sluneční energii. Nenechte se však obalamutit nižšími jarními teplotami a už teď si pořiďte váš oblíbený opalovací krém s SPF nejmíň 30! 

💡 Slunce je nejsilnější v době, kdy je náš stín menší než my – v době mezi 11. a 15. hodinou

💡 Nezahrávejte si se sluncem, když je jeho síla na vrcholu. Proč? Když pominu riziko slunečních vyrážek, nebo v horším případě rakoviny z bujících znamének, je tu jeden zajímavý fakt. KŮŽE MÁ PAMĚŤ.

💡 Mýtus: Solárium připraví pleť na slunce. Pravdou je, že v soláriu převažuje UVA záření, čímž zvyšujete riziko stárnutí kůže, pigmentací, ale také rakoviny kůže. Pro přípravu pleti na slunce je skvělý betakaroten.

💡 Čím dříve začnete pleť chránit slunečními filtry, tím lépe.


My Středoevropané nevlastníme kůži připravenou na takovou sluneční dardu jako národy s přirozeně tmavou pletí. Proto je potřeba ji chránit a s láskou opečovávat

Unikátní sluneční pomocníci od Pevonie!

Pro více informací o produktech klikněte na jejich cenu.

Opalovací krém Thalion | SPF 30

– s motarem přímořským a vit. E

Opalovací krém Thalion | SPF 50

– s extraktem z červených řas

Hydratační aromaterapeutická mlha

– s heřmánkem a kyselinou hyaluronovou