PÉČE O RTÍKY

Další křehká záležitost  


Rty
. Až poetická to součást našeho obličeje. Lemuje vchod do úst a jejich bohaté cévní a nervové zásobení z nich dělá velmi citlivou oblast plnou vzruchů. Pomáhá nám při štěbetání, příjmu oblíbených dobrot, líbání… 😊 Bohužel, ani ony neobsahují žádné mazové žlázy a nezvládají se přirozeně promašťovat,  stejně tak jako oční okolí. Proto jim dělá velkou potíž odolávat „útokům“ počasí, ať už se jedná o vítr, mráz, déšť, suchý vzduch nebo slunce. Mohou je nasírat i agresivní pasty nebo nekvalitní balzámy na rty. 


Rty v zimě

Troufám si říct, že zima jako roční období je nejnáročnějším časem vůbec (a to jenom pro rty). Mnoho z nás v třeskutých mrazech pociťuje nepříjemné pnutí a svědění na rtech.

Čím to?

  • V zimě všeobecně méně pijeme vodu a rty dehydrataci pociťují velmi rychle.
  • Pokud máme suché rty, co uděláme jako první? Olízneme je. Častým olizováním rtům rozhodně nepomůžeme, protože sliny obsahují primárně trávící enzymy…
  • Rýma, nachlazení a další respirační onemocnění – nejenom, že nás děsí skličující představa „usmrkání se k smrti“, odíráme se kapesníkem do krve, ale také dýcháme převážně právě ústy.
  • Nekvalitní balzámy a loje na rty – v tomto případě platí, čím víc mažeš, tím míň jedeš.
  • Dlouhotrvající matné rtěnky, také označované jako neslíbatelné – drží pekelně, drží jako sekundáč, protože neobsahují hydratační mazlavé složky.

 

První pomoc!

Denní kvalitní balzám
Vždy volte mazání, které obsahuje tzv. okluziva – aktivní látky, jakými je např. bambucké máslo, včelí vosk, olivový olej, atd. Díky nim minimalizujete ztrátu vlhkosti. 


Víkendový peeling

Kámoš pro pleť, i pro rty. Jednou týdně si pery přejeďte zrníčkovým peelingem nebo obyčejným kartáčkem na zuby. Zbavíte se suchých šupinek a otevřete rty pro následný výživný nátěr.


Víkendová maska

I rty si zaslouží masku! Postačí vám k tomu vaše oblíbená maska na suchou pleť (nikdy nedávejte masky čistící, prosím! Ty stahují a matují), balzámek řidšího charakteru nebo med. Vždy dejte silnější vrstvičku, aby se rtíky dostatečně napily.  

 

Šikovné tipy!

1. tip

Autorkou je jedna velmi šikovná kolegyně a můj nenahraditelný kosmetický mentor – Iva Hynková.

„Oční krém, nebo jakýkoliv hydratační krém či sérum na obličej bude na rtech sloužit jako zdroj cenných hydratačních látek. A po chvíli si na rty aplikujte ještě balzám na rty. Brzy ucítíte a taky uvidíte rozdíl, že jsou rty jemnější a plnější. Dokonce se vám můžou přestat dělat opary a nebudou se vám tvořit vrásky v kontuře rtů 💋
 

2. tip
V opravdu náročných mrazech rty nejprve namázněte balzámem a poté je ještě přetřete vrstvičkou vazelíny. Vytvoříte si tak nepropustnou ochranu (vazelína vytvoří neprodyšný obal, slouží jako ochrana, ne však jako hydratace).

Zamilujte si balzám od Pevonie! 

Pro více informací o produktech prosím klikněte na jejich cenu.